T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI MUĞLA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Gezilecek Yerler

MÜZELER

Muğla Müzesi


            Adres: Eski Adliye Binası arkası Tel : (0252) 214 49 33 Faks : (0252) 241 69 48
Müzenin Turollan Parkı bölümünde, Merkez İlçeye bağlı Özlüce Köyünün yaklaşık 1 km. Kuzeydoğusunda Kaklıca Tepenin kuzey yamaçlarında bulunan 3 adet fosil yatağından getirilen fosiller sergilenmektedir. Ayrıca, Müzede Yatağan-Stratonikeia Antik Kentinden çıkan eserler da sergilenmektedir.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi           


Adres: Bodrum Kalesi Bodrum - Muğla Tel: (252) 316 25 16 Faks: (252) 313 76 46


kale
                     
   
Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi


Marmaris Arkeoloji Müzesi


Adres: Kemeraltı Mah. Kaleiçi Marmaris - Muğla Tel: (252) 412 14 59 Faks: (252) 412 17 46

Milas Müzesi


Adres: Hayıtlı Mah. Köprüler Cad. No: 6 Milas - Muğla Tel: (252) 512 39 70

Fethiye Müzesi


Adres: Kesikkapı Mah. Okul Sok. Fethiye - Muğla Tel: (252) 614 11 50

ÖRENYERLERİ

         Muğla Müzesi'ne Bağlı Örenyerleri


        -Stratonikeia (Eskihisar) 
        -Lagina 
        -Cedreae / Kedreai (Sedir Adası) 

                                        sedir adası
                                       
sedir adası


Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'ne Bağlı Örenyerleri


-İngiliz Kulesi
-Mausoleion
-Antik Tiyatro
-Göktepe
-Mindos Kapısı
-Pedesa
-Telmissus
-Termera
-Mindos
-Halikarnassos (Bodrum)


antik tiyatro
Antik Tiyatro


Marmaris Müzesi'ne Bağlı Örenyerleri


-Loryma
-Kıran Gölü
-Çubucak
-Burgaz
-Knidos (Tekir Burnu)
-Amos

Milas Müzesi'ne Bağlı Örenyerleri


-Mylasa (Milas)
-Gümüşkesen
-Beçin
-Euromos
-Labranda
-Herakleia (Kapıkırı)
-Iasos (Kıyıkışlacık)
-Sinuri Tapınağı

Fethiye Müzesi'ne Bağlı Örenyerleri


-Gemiler Adası
-Cadianda - Kadyanda (Üzümlü / Yeşilüzümlü)
-Kaunos (Dalyanköy)
-Xanthos
-Letoon
-Pınara (Minare Köyü)
-Sidyma
-Telmessos (Fethiye)
-Tlos (Asar Kale/Düver)

 

BODRUM


            Bodrum, doğu ve batı limanlarının birleşmesinden meydana gelen yarımada üzerinde yükselen kalesi ve iki limanın kıyılarına dizilmiş bembeyaz evleri, gümbetleri ve denize inen daracık sokakları şöhreti dünyaya yayılmış yatları, tersaneleri ile ünlü bir yöredir.
Bugün Bodrum, bir tatil yöresinden beklenen tüm unsurları bünyesinde toplamış, yaz-kış yaşanabilecek önemli bir turizm merkezidir. Dünyanın dört bir yanından gelen zengin yatçılardan kısıtlı bütçesiyle bir pansiyonda uzun yaz tatili geçirebilen gelir gruplarına kadar tüm kesimlerin beklentisini karşılayacak donanıma sahiptir.

 

MARMARİS


            Marmaris yeşilin ve mavinin tüm tonlarını yılın on iki ayında görebileceğiniz cennet bir köşedir. Uzun kıyı şeridindeki koyların çokluğu , doğal liman oluşu, antik kentlere yakınlığı, doğal güzellikleri, mavi tur olanakları, modern yat limanları, körfezin her türlü su sporlarına olanak sağlaması, beş yıldızlısından başlayarak en mütevazı pansiyonuna kadar tüm turistlerin gönüllerince tatillerini geçirebilecekleri cennet bir ilçedir. Kısa bir süre öncesine kadar balıkçılığı, süngerciliği ve ıtırlı bitkileri ile tanınan Marmaris, bugün büyük bir turizm merkezi haline gelmiştir.
Kara ulaşımı yanı sıra Dalaman Havaalanı ve Rodos Feribotları ile kolayca dış dünyaya açılma imkanı bulan Marmaris, Datça yolu üzerinde bulunması, Fethiye yoluna yakınlığı nedeniyle önemini arttırmaktadır. Akdeniz'deki yatlar için oldukça uygun bir doğal limanı olduğu gibi, Yalancı Boğaz'daki atölyelerde yat imalatı ve bakımı yapılabilmektedir. Akdeniz iklimine sahip oluşu, kışın bile denize girme imkanı sağlarken, etrafını çepeçevre saran sık ve yüksek dağlar ile çam ormanları, dünyada ender görülen Günlük (Liquidamber Orientalis) ağaçları ve geniş yapraklı çınar ağaçları Marmaris'in yeşil dokusunu oluşturur.

 

FETHİYE
            fethiye
           Fethiye 


            ''Aydınlıklar Ülkesi'nin el değmemiş bakiresi'' Fethiye, Akdeniz'in içinde irili ufaklı adaların serpiştiği Fethiye körfezinde arkası çam ormanlarıyla çevrili kuzeye açık bir koyda yer alır. Kaya mezarları ve kale önünden bir düzlüğe, Karagözler'den denize doğru iner. Ufkunu şövalye adası, Günlükbarı ve karşılarındaki dağlar oluşturmaktadır.

            Fethiye, Persler, Likyalılar, Karyalılar, Romalılara ait eserleri ile tanınmıştır. Kültürel zenginliği, doğal güzellikleri ve coğrafyası ile önemli turizm merkezlerimizdendir.

 

KÖYCEĞİZ


            Muğla' dan 60 km. uzaklıkta yer alan Köyceğiz bir ovadan gölün çevresine doğru inip yayılmış narenciye bahçeleri köy evleri, durgun gölü, gölün çevresindeki sazlıklar, mordan maviye doğru renk değiştiren dağları ile eşsiz güzellikte bir beldemizdir.

MİLAS


            Muğla iline bağlı Milas, plajları, gölleri, antik kentleri, Türk ve İslam eserleriyle görülmeye değer bir turizm beldesidir.


dalyan
Dalyan


eski evf
Datça'dan Eski Bir Ev